Kurilian Gem

Kurilský bobtail

První dny mláďat na světě

Vlastní porod pro kočičí mámu není vůbec jednoduchá záležitost. Je potřeba vždy nejen hlídat maminu, aby vše šlo bez komplikací, ale také koťátka. Aby se včas rozdýchala, aby je mamka nezalehla a třeba když už porod trvá delší dobu, dle počtu koťat, tak koordinovat prostor pro koťátka a prostor pro vysílenou rodičku.

 

Geishinka mívala vždy větší počty mláďátek, tak porod trval několik hodin. Hladila jsem maminu a rozplývala se nad jejich potomky. Hanina, vždy velký pomocník, koťátka vážila a od samého narození už měla připraveno několik jmen, která se pak volí nejen od daného písmene, ale u nás i pro vlastnost daných koťátek.

 

Za ty roky, co máme kurily, jsme poznali, že je mnoho nápovědy, jaké to kotě může být. Jak se nejspíše může chovat a proč mu dát to nebo ono jméno.

 

Koťátka se váží, hlídají a pozorují od okamžiku svého narození, stejně jako malá lidská mláďata. Pouze je rozdíl v oblékání a přebalování.

Je nádherné pomáhat s koťaty, když se pouze batolí a hledají si u maminky ten svůj cumlík. Nebo když odpočívající Geisha si potřebuje jen na moment odběhnout na toaletu a dá vám na povel celý pelíšek. V tu dobu střežíte koťata před návštěvou ostatních koček, neboť návštěvy si řídí mamina sama.

 

Když už je koťatům více dní, vidíte, jak Geisha mňoukáním zve ostatní členy rodiny, aby je nejen ukázala, ale nechá je ostatním očichat i olíznout. Je nádherné, když si uvědomíte, jak jste součástí chlupaté rodiny. S láskou se díváte, jak přijde bengálec Nicolas a očichá každé kotě. Olízne Geishu, která přede štěstím...

 

Je na každém chovateli, jak často váží koťata a jakým způsobem se stará o své přírůstky. Každá naše kočička kojí a čistí koťátka sama, do doby, kdy koťata přibírají na váze.

autorka: Hana Nováková

@ 2023 Kurilian Gem - VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

Kopírování textů a fotografií bez souhlasu autora je přísně zakázáno!