Kurilian Gem

Kurilský bobtail

Radostné chvíle

Geisha

 

Než se narodí děťátko, každá maminka i tatínek má spoustu práce. Vše je většinou naprosto automatické a celá rodina se těší, raduje se, nakupuje dupačky, plenky, řehtačky… Ale u naší rodiny, jsme po dost dlouhé době, začali očekávat koťátka!

 

U kočičích maminek je to dvouměsíční doba od nakrytí, vybraným chovným a zdravým kocourkem.

 

Náš litevský, krásný, dlouhosrstý kocourek Yarísek, má kromě pevného zdraví a výstavních předků i úžasnou povahu. Nejen, že je milý, mazlivý a něžný... on opravdu komunikuje a udělá i to, co nabíhá v mysli.

 

A tak nakrýt kočičku pro Yariska je potěšení a pro kočičku milý zážitek.

Po celou dobu našeho chovu jsme nakrývali Geishu a Flooinku. Naše dvě chovné, výstavní maminy, měly vždy vrhy o několika mláďatech

a pokaždé jiných zbarvení. U Geishy i jiných délek srsti.

 

Naše poznatky, co se týká čekání nových přírůstků do rodiny jsou radostné, legrační a milé. Geisha je mamina snad celý život, a i když zrovna nečeká koťátka, stará se o ty odrostlá.

 

Když jsme očekávali u Geishy koťátka, tak za vámi chodila nejen se najíst, ale hlavně hladit bříško. Je nádherný pocit, když pod rukou na jejím bříšku cítíte pohyby několika koťat. Víte, že se blíží porod a že vás chce mít u sebe. Dva dny před termínem, jsme už s Geishinkou věděli, kde budeme nejen rodit, ale kde bude vychovávat mláďátka.

 

U naší manželské postele v ložnici jsme měli dětskou postýlku a v ní připravený pelíšek, dostatečně široký a pohodlný. Geishinka se cítila v bezpečí, ostatní kočičky zůstávaly v obýváku, a tak jsme na příchod koťátek s Geishou měly klid a pocit bezpečí. Pokud se rodí více koťat, znamená to, že se za krátký čas musí začít přikrmovat.

V tu dobu se musí koťátka začít učit poznávat písek, na co je a především, že ho nesmí jíst. To jsou chvíle zvýšené opatrnosti, ale také radosti.

 

Koťátka většinou při vyměšování vypísknou, zamňoukají nebo jinak dají povel pro pochvalu. Je velmi důležité v těchto dnech zjednodušit koťatům přístup na toaletu, přiměřenému velikosti mláďat.

S  rostoucími mláďaty se zvětšuje nejen toaleta, ale i prostor na hry a zkoumání světa.

 

Všude po bytě se povalují hračky, míčky a vše co Geisha je schopna koťatům přinést, ale i shodit ze škrabadla nebo naopak na škrabadlo vynést.

 

A najednou si uvědomíte, že je koťatům měsíc, měsíc a půl a ve dvou měsících už umí skákat na škrabadlo i ze škrabadla, vědí, kde všude naleznou toaletu, že smí jíst pouze ze svého menu na mističkách a vše, co nesmí.

Floo

 

S druhou naší chovnou kočičkou, Flooinkou, tato období březosti i porodu prožíváme podobně. Je krásná, mazlivá a hrdá. Flooinka u porodu chce cítit jen přítomnost a případnou pomoc.

 

Místo si vybírá sama a upřednostňuje ta méně dostupná. Zkoušela jsem se s ní domlouvat a ukazovat ji bezpečný pelíšek na postýlce, ale ona si vybrala polootevřenou kukaň na škrabadle.

 

Do poslední chvíle, až do porodu, nám to důrazně dávala najevo. A tak už pro příště víme, že se s ní už hádat nebudeme a opatrování mrňat bude s naší obavou rizikovějšího místa, náročnější.

 

Prostor si vybírá nastávající matka sama, poradit můžeme, ale poslední slovo má vždy Flooinka. Tak je to i s výchovou koťátek.

Flooince se rodí dlouhosrstá mláďátka, a tak tam zkoušíme učit některá koťátka i česání. Podle typu srsti jsme zjistili, že není dobré často některé kožíšky pročesávat.

 

Flooinka je typ kočičky – maminky, která nechá koťátka udělat špatnou věc a pak je pokárá (pohoupe v zubech). Je to účinné i dost humorné.

 

Už se moc těšíme, snad se zadaří a Flooinka bude brzy zase vychovávat.

autorka: Hana Nováková

@ 2024 Kurilian Gem - VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

Kopírování textů a fotografií bez souhlasu autora je přísně zakázáno!