Kurilian Gem

Kurilský bobtail

Historie a původ

Přírodní plemeno z ostrovů

 

Zlomem pro plemeno kurilských bobtailů se stal rok 2004. Kdy se toto plemeno stalo oficiálně uznaným.

 

Donedávna byl jediným známým krátkoocasým plemenem japonský bobtail. Teprve v posledních letech se začala objevovat plemena další. Jedním z nich je právě bobtail kurilský.

 

Kurilský bobtail je přírodním plemenem, které vzniklo a také dlouhou dobu žilo v izolaci na Kurilských ostrovech, v nejvýchodnější části Ruska. První zmínky o "kočkách se zkráceným ocasem" pocházejí z období po druhé světové válce, kdy je vojáci, vracející se z Rusko - Japonské války přivezli s sebou domů. Přesto však nevznikl žádný klub zabývající se chovem tohoto plemene, a tak se na skutečné objevení kurilského bobtaila muselo ještě několik desítek let počkat.

A tak až v 80. letech 20. století, kdy v Rusku skutečný organizovaný chov koček teprve začínal, začali cestovatelé kurilské bobtaily opět dovážet. Prvně se také toto plemeno ukázalo i na soutěžích, kde však bylo posuzováno společně s japonskými bobtaily, a to i přesto, že se stavbou těla i strukturou srsti toto plemeno od japonských bobtailů výrazně lišilo. Tento rozdíl však nebyl chovatelům a nadšencům, včetně několika posuzovatelů lhostejný a na Kurilské ostrovy byla uspořádána expedice, která měla zmapovat kurily v jejich přirozeném prostředí a získat dostatek poznatků a podkladů pro stanovení standardu. Na zpáteční cestu pak expedice přibrala i několik jedinců tohoto plemene, kteří se následně stali zakladateli chovné linie.

 

V Rusku bylo plemeno Kurilského bobtaila uznáno v roce 1995, celosvětově to pak trvalo ještě o jedenáct let déle.

Rozhodli jsme se objevit nové členy rodiny - nové plemeno, které bude stejně výjimečné a zaslouží si svou rodinu.

 

Hledali jsme hravého ducha pro děti, které si budují vztah ke zvířátkům a poznávají, že ne jen lidi mohou na tváři vykouzlit úsměvy.

Divoký vzhled, ladnost v pohybu a šibalství v očích. Hledali jsme také společníky pro lidi, kteří ztratili své blízké a potřebují cítit lásku, když přijdou domů. Velmi inteligentní, oddané a něžné stvoření pro nás, i pro Vás.

 

Budeme rádi, pokud Vás plemeno Kurilských bobtailů zaujme a řeknete si: "To jsou oni!"

Povaha a charakteristika

Vyrovnaná a společenská povaha

 

Kurilský bobtail má i přes své divoké vzezření velmi vyrovnanou povahu, je neagresivní a velmi společenský, mazlivý a přítulný.

 

Přítomnost dalších koček, nebo i psů pro něj není problém. Jedná se o chytré a zvídavé plemeno, milující vodu, díky čemuž jsou výbornými potápěči či rybáři. V bytě si pak své lovecké pudy zkouší na mouchách, komárech či na dalších drobných živočiších.

 

Kurilský bobtail je velmi pozorný a inteligentní, velmi rychle se naučí vnímat příkazy, nicméně stejně jako každá jiná kočka poslechne pouze v případě, uzná-li to za vhodné. Více naleznete v našem MAGAZÍNU.

Popis a vzhled

 • HMOTNOST: rozmezí 3 až 5,5 kg.
 • VELIKOST: kurilský bobtail se řadí mezi plemeno středního vzrůstu.
 • SRST: délka srsti je dle typu - krátkosrtá/dlouhosrstá.
 • ZBARVENÍ: připouští se všechna zbarvení a jejich kombinace, kromě color-point a habešského. Více o vlivu zbarvení na povahu kurilského bobtaila naleznete zde.
 • HLAVA: hlava kočky plemene kurilský bobtail není velká, je ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku. Čelo má ploché, se sotva viditelným přechodem na rovný nos. Lícní kosti jsou vysoko posazené a čelisti ploché. Čumák má úzký s viditelnými polštářky pod knírem, přecházející do úzkého a silného podbradku.
 • UŠI: uši jsou velké nebo středně velké, vysoce a rovně posazené, otevřené dopředu.
 • OČI: jsou středně velké, oválné, šikmo posazené. Jejich barva odpovídá zbarvení srsti. Je zastoupena všemi odstíny žluté a zelené. Postupem růstu mláděte je, stejně jako u srsti, možné mírné přebarvení.
 • TĚLO: kurilský bobtail je silná a elegantní kočka s urostlým kvadratickým tvarem těla. Zadek je nadnášen a ověnčen rozmarným ocasem. Končetiny jsou pevné, tělu úměrné. Zadní končetiny jsou výrazně delší, než přední. Tlapy jsou zakulacené. Tělo je pokryté lesklou a dle typu tvrdou či jemnou srstí, s bohatým základem.
 • OCAS: ocas tvoří jakousi „bambuli“. Je 4 až 13 cm dlouhý, rovný nebo zatočený, pokrytý delší srstí.

Základní péče

 • Kurilský bobtail dlouhosrstý ani krátkosrstý nevyžaduje žádnou zvláštní péči. O rozdílu života kurilského bobtaila v přirozeném prostředí a v domácím prostředí si můžete přečíst více v našem článku, zaměřeném na dané téma.
 • Dále se vyznačuje výborným zdravím a dobrou obranyschopností vůči nemocem. Jedním z hlavních faktorů je zamezení křížení s jiným plemenem a udržení čistokrevné linie.

Zajímavosti

 • Většina kurilů má rádo vodu a v domácnosti nepohrdne ani umyvadlem či napuštěnou vanou. Během letních dní se vyhřívají na sluníčku a v zimním období svůj čas rádi tráví ve voliéře, kterou mají neustále přístupnou.

@ 2022 Kurilian Gem - VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA

Kopírování textů a fotografií bez souhlasu autora je přísně zakázáno!